Svetlosne trake SVETLOST, VENTILACIJA, ODVOĐENJE DIMA I TOPLOTE
Svetlosne trake kao deo krovnog pokrivača idealno su rešenje za osvetljavanje prostora dnevnom svetlošću, provetravanje i, u posebnim slučajevima, odvođenje dima i toplote nastalih u požaru prirodnim putem.
Njihovom ugradnjom ostvaruje se značajna ušteda energije za osvetljavanje, ventilaciju i klimatizaciju čime se u velikoj meri doprinosi energetskoj efikasnosti objekta.
Najčešće se ugrađuju na ravne krovove industrijskih postrojenja, skladišta, radionice, supermarkete, komercijalne i administrativne objekte.
Patentom zaštićeni aluminijumski profili sa i bez termoprekida kao i polikarbonatna ispuna i mehanizmi za otvaranje najpoznatijih evropskih proizvođača garantuju trajnost, visoku svetlosnu propustljivost i odličnu termo izolaciju, kao i pouzdan rad u slučaju velikih opterećenja na krovnoj površini, prouzrokovanih vetrom, snegom i drugim atmosferskim uticajima.
Polymers Group Vam nudi stručnu pomoć pri izboru odgovarajućeg tipa, statički i termički proračun kao i profesionalnu ugradnju i servis.
Pored ostalih, naše svetlosne trake su i na objektima Arheološkog nalazišta Lepenski Vir (5400 m2) Michelin Pirot (3000 m2), Energoprojekt (1500 m2), Obbo Beterman, Stublina, Baumax, Dr.Oetker…
Kliknite ovde za više o Svetlosnim kupolama
Energetski efikasne
Koeficijent prolaza toplote
U < 1.5 W/m2K
10 godina garancije protiv žucenja, loma i gubitka svetlosne propustljivosti
ELEMENTI svetlosne trake Konstruktivne karakteristike i materijali:
-
ispuna svetlosne trake
- pune polikarbonatne ili akrilne ploče, višeslojni polikarbonat
- svetlosna propustljivost do 87% (za pune PC ploče)
- koeficijent prolaza toplote Ug do 1.3 W/m2K
- klasa teško zapaljivih materijala B1 (SRPS U.J1.055)
- UV stabilne i otporne na metereološke uticaje
- boje: opal bela, providna…
-
3 tipa mehanizma za otvaranje
- mehanički, električni i pneumatski CO2
- sa ili bez veze sa protivpožarnim sistemom
-
aluminijumski ram
- sa ili bez termoprekida
- sa integrisanim kanalima za odvođenje kondenza
- bez bušenja poklopnih profila (čeono zatezanje)
- opciono sa zglobnom vezom (kompenzacija odstupanja podkosntrukcije)
- sirovi ili plastificirani (elektrostatska pulverizacija, eng. Powder coating) u boji prema RAL karti
-
nasadni venac
- od čeličnog lima, ofarban ili pocinkovan
- standarna visina 50cm ili po zahtevu projektanta
- sa ili bez termo i hidroizolacije
- dimenzionisan prema statičkom proračunu
Kliknite ovde za više o Svetlosnim kupolama
OSNOVNE MERE svetlosnih traka
Dimenzije svetlosne trake mogu biti različite tako da se prilagode potrebama objekta, a standardno se rade do 3.5 m širine (“svetla mera” K). Na zahtev, izrađuju se i trake veće širine, sa dodatnim ojačanjima konstrukcije.
Ispuna svetlosnih traka je od polikarbonatskih višeslojnih ploča u debljinama od 10, 16, 20 mm u zavisnosti od tražene termičke izolacije.
Osnovne dimenzije koje definišu svetlosnu traku su “građevinska mera” K i “visina venca” H.
UV stabilnost - ispuna svetlosnih traka je izradena od UV stabilnih materijala najpoznatijih evropskih proizvodaca, koji na dato svojstvo daju garanciju od 10 godina
Statika/nosivost sistema - kompletan sistem svetlosne trake je statičkim proračunom potvrđen i ispitan kroz mnogobrojna testiranja.
Kliknite ovde za više o Svetlosnim kupolama
Dužina svetlosne trake je proizvoljna a raster poprečnih aluminijmskih profila zavisi od debljine ispune:
Debljina ispune | Raster Al profila – L |
---|---|
Polikarbonat 10mm | 0.70 m |
Polikarbonat 16mm | 1.05 m |
OTVARAJUĆE POZICIJE dodatni elementi svetlosnih traka za ventilaciju i / ili odimljavanje
Na zahtev, u željeni broj segmenata svetlosne trake mogu biti ugrađene otvarajuće pozicije. Mehanizam, uglovi otvaranja i upravljačke jedinice definisane su njihovim namenom:
elementi za ventilaciju - deo pasivnog sistema za kontrolu temperature i kvaliteta vazduha objekta; ručno ili automatsko upravljanje; najčešće, pokreću ih elektromotori na 230V strujnog napona.
elementi za odimljavanje - deo sistema protivpožarne zaštite objekta, odvodi dim i toplotu i sprečava gubitak života usled gušenja kao i pojavu “flash-over”-a; pogon može biti samostalni ili automatski regulisan i povezan sa ostalim protivpožarnim sistemima posredstvom upravljačke centrale; otvaraju ih pneumatski aktuatori ili elektromotori na 24V; zbog efikasnog odvođenja dima ugao otvaranja mora biti veći od 120° (SRPS EN 12101-2:2008) – ovo se ostvaruje posebnim kinematskim mehanizmima visoke pouzdanosti i izdržljivosti.
Kliknite ovde za više o Svetlosnim kupolama